Zadbaj o dziecięcy mózg

Prawie 30% dzieci w wieku 1-2 lat korzysta z tabletów lub smartfonów codziennie lub prawie codziennie. Nowe technologie dają mnóstwo wartościowych możliwości i mogą pozytywnie stymulować mózg, ale używanie ich zbyt wcześniej i w nadmiarze może mieć negatywny wpływ zarówno na rozwój i zdrowie dziecka, jak i na relacje w całej rodzinie. Mózg dziecka do prawidłowego rozwoju potrzebuje bliskości, uwagi dorosłych i możliwości poznawania świata wszystkimi zmysłami. Zastępowanie tych potrzeb przez udostępnianie smartfonów czy tabletów może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych mózgu dziecka.

Zadbaj o dziecięcy mózg jest wspólną kampanią Fundacji Orange oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Na potrzeby kampanii powstał film przedstawiający historię dziecięcego mózgu, który niepostrzeżenie wchodzi w fascynującą relację z ekranami, a ta z czasem okazuje się szkodliwa, bo dominuje jego życie kosztem relacji rodzinnych.

Zachęcamy Państwa do uważnego towarzyszenia dziecku – także w jego cyfrowych aktywnościach, i spędzania z nim czasu – także bez ekranów. Jednym ze sposobów jest wypracowanie w rodzinie tzw. domowych zasad ekranowych, które pomogą zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, zachować umiar między online i offline oraz pozytywnie wpłynąć na życie rodzinne.

Zadbaj o dziecięcy mózg – filmik dla dzieci i rodziców TUTAJ