

im. Kornela Makuszyńskiego w Więcborku
Wielkanoc
Pisanki, zajączki z czekolady, Lany Poniedziałek to najbardziej znane zwyczaje i tradycje wielkanocne.
Wiosenne porządki
Wielu osobom okres wielkanocny kojarzy się z porządkami. Jest to przedchrześcijański zwyczaj mający na celu przygotowanie domostw na nadejście wiosny. Silnie zakorzenione w naszej kulturze wiosenne pucowanie, zamiatanie i mycie oraz porządkowanie zaległych spraw ma wymiar symboliczny.
Niedziela Palmowa
Na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy obchodzona jest Niedziela Męki Pańskiej, inaczej nazywana także Niedzielą Palmową, Kwietną lub Wierzbną. W tym dniu w kościołach święci się palmy wielkanocne – symbol odradzającego się życia.
Ozdabianie jajek
Wielkanoc nieodłącznie jest związana z jajkiem – symbolem nowego życia, odrodzenia i zmartwychwstania. Jedną z najczęściej kultywowanych tradycji wielkanocnych jest ozdabianie i dekorowanie jaj kurzych, gęsich, kaczych, a nawet przepiórczych.
Święcenie pokarmów
Wielka Sobota to dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Zgodnie z tradycją chrześcijańską w tym dniu zostają pobłogosławione i pokropione wodą święconą wszystkie rodzaje potraw, które znajdą się na wielkanocnym stole w Wielką Niedzielę.
Koszyczek wielkanocny
Tradycyjny koszyczek wielkanocny wykonany jest z wikliny i bogato dekorowany bukszpanem symbolizującym życie wieczne. Zgodnie ze zwyczajem koszyczek wielkanocny wyścieła się białą, często haftowaną lub koronkową serwetką, na którą kładzie się pokarmy przeznaczone do poświęcenia.
Lany poniedziałek
Lany poniedziałek, zwany inaczej śmigusem-dyngusem, to słowiański zwyczaj świętowania przesilenia wiosennego i celebracja budzącej się do życia przyrody. Wierzono, że oblewanie się wodą sprzyja płodności, stąd też zwyczajowo oblewano panny.