Nowy Rok

Międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku, w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim.

Zwyczaj używania wszelkiego rodzaju salutów, fajerwerków, petard zaczął się w Chinach. Hałaśliwa, głośna i tętniąca życiem tradycja pozwoliła odpędzić wiele złych duchów. Teraz jest to zwyczaj wszystkich krajów świata. W zabawie noworocznej używane są świece bengalskie, fajerwerki, świece rzymskie, duże i małe petardy itp.

Obecnie staramy się odchodzić od fajerwerków. Sztuczne ognie bardzo stresują zwierzęta. Głośne wybuchy są dla nich źródłem strachu, mogą negatywnie wpływać na pracę ich serca, a w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do zawału serca. Szczególnie niebezpieczne są dla zwierząt, które zostają same w domu w sylwestra. Oszalałe z przerażenia psy czy koty nie wiedzą, co się dzieje, a bez swoich właścicieli nie czują się bezpiecznie.