Dzień wody i Morza Bałtyckiego

Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1993 roku. Z okazji tego święta 22 marca aktywnie uczestniczyliśmy i  my w tym wydarzeniu. Zajęcia uświadomiły dzieciom jak wielką rolę odgrywa woda w naszym życiu, jak z niej korzystać, jak ją oszczędzać, dlaczego należy pić ją codziennie.

Na początku dzieci siedziały z zamkniętymi oczami i rozpoznawały różne odgłosy wody, następnie brały aktywny udział w rozmowie kierowanej. Dowiedziały się dlaczego Ziemię nazywamy niebieską planetą. Na globusie wyszukaliśmy największe akweny wodne. Dużą spostrzegawczością wykazała się Kalina, która bardzo szybko znalazła na globusie nasze morze – Bałtyk.  Wsłuchaliśmy się w szum morza przykładając muszlę do ucha. Ale, żeby nie było za poważnie eksperymentowaliśmy też wodą, bawiliśmy się z chustą animacyjną, np. statki – cisza i sztorm,  rekiny, kolory. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny “Przygody kropelki wody”, a następnie wzięli udział w zabawie “wędrująca kropla wody”.

Zabawa trwała i trwała, a gdyby nie dzwonek na przerwę i odjazd większości dzieci to nie wiem kiedy byśmy ją skończyli. Światowy Dzień Wody to był dobry moment, by przypomnieć wszystkim, iż każdą kroplę wody trzeba szanować.

Krystyna Strzelczyk